Hlavním záměrem projektu bylo využití geocachingu jako aktivity, která měla u veřejnosti, škol a dalších cílových skupin přispět k rozšiřování znalostí o životním prostředí ve Zlínském kraji.

Vydali jsme pro Vás noviny Cesty za poklady ve Zlínském kraji. Můžete je získat v Lísce nebo v našich členských střediscích.

Najdete v nich informace o projektu i zapojených organizacích. Cesty za poklady Vás zavedou na zajímavá místa našeho kraje a do 5 středisek ekologické výchovy

https://www.facebook.com/cestyzapokladyzk

Dobra realizace projektu: květen 2013 - prosinec 2013

Projekt podporoval zvýšení zájmu o pobyt v přírodě, zvláště u rodin s dětmi, u kterých je geocaching vhodnou aktivitou pro trávení společného času ve venkovním prostředí. Vedle toho jsme naším projektem přispívali ke zviditelnění neziskových organizací, především na území Zlínského kraje, a to v oblasti nabídky volnočasových aktivit, vzdělávacích a osvětových akcí. Toho bylo dosahováno jednak publicitou projektu a jednak realizací dílčích aktivit.

Projekt se skládal z následujících částí:

a) Přípravná fáze projektu

V rámci této části projektu jsme zrealizovali následující aktivity:

  • Sestavení poradního týmu projektu

Na začátku projektu byly k projektovému týmu, který byl složen z členů Lísky (T. Kažmierski, Y. Koutná, L. Dufková, později též V. Stočková), přizvány další 4 osoby (M. Zpěvák – VIS Bílé Karpaty o.p.s., V. Ježek – DDM Hluk, M. Petříková – Park Rochus o.p.s. a J. Husák – Muzeum regionu Valašsko). Tento tým v průběhu projektu diskutoval jednotlivé fáze realizace projektu, a to buď formou osobních setkání (realizovaných většinou společně s jinou akcí či aktivitou projektu).

  • Výběr „Garantů pokladů“ a jejich proškolení

V úvodní fázi projektu jsme oslovili ke spolupráci organizace v regionu, které se staly tzv. „Garanty pokladů“ a jejichž práce spočívala v založení a správě keší na dohodnutých místech ve Zlínském kraji. Mezi organizace, se kterými jsme se dohodli na zapojení do projektu, patřily:

Pro zástupce uvedených organizací jsme dne 17. června 2013 uskutečnili v prostorách Zámku Vsetín vzdělávací seminář „Začínáme s geocachingem“ pod lektorským vedením pana Vlastimila Ježka. Akce se zúčastnilo celkem 10 zástupců uvedených organizací, včetně zástupců Lísky o.s. a dalších přizvaných spolupracovníků. Seminář byl zaměřen na základy geocachingu, včetně správného umisťovaní „keší“ v terénu, generování GPS souřadnic, práce s portálem www.geocaching.com a formu správcovství jednotlivých schránek (keší).

  • Vytvoření manuálu (průvodce) geocachingem

Manuál byl vytvořen pro potřeby „Garantů pokladů“ panem Vlastimilem Ježkem a obsahuje základy geocachingu, možnosti tvorby, druhů a obsahu jednotlivých „kešek“ (informace o místě, poukázání na přírodní či kulturní zajímavost, tipy na další zajímavosti, příběh, úkol pro hledače (tzv. „kačery“), práce s webovým serverem a databází kešek na www.geocaching.com. Pro tvorbu tohoto materiálu byly využity veřejně dostupné zdroje o geocachingu, např. www.geocaching.com a další zdroje a zkušenosti autora. Manuál byl distribuován mezi garanty pokladů na semináři v textové podobě.

  • Pořízení zařízení pro GPS lokaci

Při zahájení projektu jsme oslovili firmu Garmin s žádostí o spolupráci na projektu. Firma se částečně prezentovala prostřednictvím vydané tiskoviny, zároveň byla technickým garantem a dodavatelem zařízení GPS (Garmin Oregon 600). Zakoupené přístroje byly poskytnuty a využívány Lískou o.s., Centrem Hostětín a Muzeum regionu Valašsko. GPS zařízení byla využita při zaměření lokality při umísťování „keše“ a dále při tzv. „eventech“ a přednáškách v terénu s průvodcem v rámci výukových programů.

  • Založení „pokladů“ (keší)

Jednotlivé „poklady“ (keše) byly rozmístěny na těchto 6 místech (5 původních + 1 bonusová keška) regionu podle pravidel pro ukládání keší popsaných v manuálu. Tato činnost zahrnovala přesné vytipování dostupných míst v terénu, lokalizace GPS, zpracování obsahu a vytvoření „keší“.

  • Marketing, propagace a medializace projektu

Pro efektivní oslovení cílových skupin byly použity nástroje propagace, kterými jsme se snažili oslovit co největší počet obyvatel Zlínského kraje, u kterých jsme se snažili vzbudit co největší zájem o hledání keší a následně o jednotlivé lokality Zlínského kraje. Zaměřovali jsme se především na rodiny s dětmi a aktivní obyvatele, kteří hledají možnosti a cíle pro pohyb v přírodě.

Mezi hlavní nástroj propagace jsme využili:

a)      Noviny „Cesty za poklady ve Zlínském kraji“ -  obsahují základní informace o geocachingu, zajímavosti z regionu, popis jednotlivých lokalit, kde Líska umístila své keše, popis činnosti garantů pokladů a další informacemi o pohybu v terénu, o místních tradicích a specificích Zlínského kraje. Noviny byly distribuovány v rámci Zlínského kraje, především v rámci XIII. Krajské konference o EVVO, která proběhla ve čtvrtek 28. listopadu 2013 ve Velkém sále Reduty v Uherském Hradišti, a dále prostřednictvím jednotlivých garantů, členských středisek Lísky, infocenter, Krajského úřadu Zlínského kraje, Baťova Institutu ve Zlíně a dalších subjektů.

b)      Webové stránky – v rámci webových stránek Lísky byla vytvořena samostatná podstránka o projektu, jeho cílech a aktivitách (www.líska-evvo.cz). Odkazy na „poklady“ byly též umístěny na webech všech spolupracujících organizací („Garantů“ pokladů).

c)       Sociální síť – na Facebooku byl založen speciální profil s názvem „Cesty za poklady ve Zlínském kraji“, kde jsme umísťovali aktuální informace o projektu, možnosti pohybu ve venkovním prostředí (zaměřeno především regionálně na Zlínský kraj), místních akcí, tradicích, apod. Zároveň byly publikovány informace o geocachingu.

d)      Tiskové zprávy – během projektu byly vydány celkem 3 tiskové zprávy, které byly rozeslány na cca 80 adres médiím na místní, regionální i celostátní úrovni.

e)      Doplňující marketingové nástroje – v rámci podpory projektu jsme na začátku září vydali Diář pro žáky a učitele základních a středních škol (100 ks), který obsahuje odkaz na geocachingové aktivity a projekt (včetně povinné publicity projektu). Jako ceny do motivační soutěže jsme pak vyrobili trička (50 ks) s barevným obrázkem a tužky s logem Lísky (200 ks).

a)      Fáze realizace

Tato část projektu se zaměřovala na aktivity, které zvyšovaly motivaci cílových skupin pro zapojení se do hledání „pokladů“ a zjišťování informací o svém regionu. Realizační fáze obsahovala tyto činnosti:

  • Motivační hra „Putování za poklady“

Motivační hra byla přizpůsobena pravidlům hry na geocaching.com. K pěti původně plánovaným keškám jsme doplnili jednu další - bonusovou. Při objevování jednotlivých kešek tak účastník hry získává postupně 5 indicií (písmen), které jej při vyluštění „tajenky“ a doplnění souřadnic GPS dovedou na bonusovou kešku. Bonusová keška není dosažitelná bez objevení pěti kešek, které byly založeny v rámci projektu, takže účastník, pokud chce tuto bonusovou kešku získat, musí nejprve „odlovit“ všech pět nových pokladů. Informace o této motivační hře byla uvedena v novinách a na facebookové stránce projektu. Objevitelé bonusových kešek postupně obdrželi od Lísky trička a tužky s logem jako motivační ceny.

  • Vycházky a exkurze s lektory - „S Lískou do přírody“,

V období od září do listopadu 2013 proběhlo celkem 12 terénních vycházek a exkurzí s lektory. Akcí (některé proběhly v podobě tzv. „eventů“) se zúčastnily děti, studenti, dále rodiny s dětmi, dospělí i senioři.

Místo konání
Termín
Název exkurze / eventu
Počet účastníků
Doba trvání akce (v hod.)
Spolu-organizátor
Park Rochus, Uh. Hradiště
25.9.2013
Cesty za poklady – Park Rochus
22
3
Park Rochus o.p.s.
Nová Lhota
21.10.2013
Cesty za poklady I.
19
4,5
VIS Bílé Karpaty o.p.s.
Nová Lhota
23.10.2013
Cesty za poklady II.
18
4,5
VIS Bílé Karpaty o.p.s.
Park Rochus, Uh. Hradiště
26.10. 2013
Cesty za poklady – Park Rochus
35
2
Park Rochus o.p.s.
Uherský Brod
29.10.2013
Poklady Uherského Brodu
16
2
Ekocentrum Chrpa při DDM Uh. Brod
Vsetín – zámecký park
3.11.2013
Cesty za poklady - Houby na Vsetínsku
23
2
Muzeum regionu Valašsko, Vsetín
Hostětín
6.11.2013
Exkurze ukázkovou přírodní zahradou
20
3
Centrum Veronica Hostětín
Hostětín
8.11.2013
Exkurze po hostětínských projektech
9
3
Centrum Veronica Hostětín
Vsetín – zámecký park
8.11.2013
Cesty za poklady – Jaloveček (pro ZŠ)
126
4
Muzeum regionu Valašsko, Vsetín
Hostětín
9.11.2013
Exkurze po hostětínských projektech
15
3
Centrum Veronica Hostětín
Uherský Brod
11.11.2013
Svatomartinské setkání 
69
2
Ekocentrum Chrpa při DDM Uherský Brod
Hostětín
29.11.2013
Cesty za poklady - Hostětín
20
3
Centrum Veronica Hostětín
 
Celkem účastníků:
392
 

 

 

Projekt „Cesty za poklady ve Zlínském kraji“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP. Projekt byl realizován ve spolupráci s firmou Garmin Czech s.r.o.