Jak si zkrášlujeme a vylepšujeme naší mateřskou školu u nás ve Vidči?
Vybudovali jsme si přírodni zahradu a snažíme se jíst zdravěji. Ptáte se, jak se nám to podařilo?
Prozradíme Vám, jak na to. Udělejte si s rodiči tvořivou dílničku. Je to drahocenný čas, který straví dítě se svým rodičem a zároveň utužujeme soudružnost našich rodičů se školou a mezi sebou. Děti vytvořily hmyzí hotel a muchomůrky, a dřevěná zvířátka na ozdobu plotu.
Hmyzí hotel, je v podstatě dřevený domeček se stříškou a bez přední a zadní stěny. Vnitřek domečku se vyplni různým materiálem, nejčasteji polínky o stejně dlouhém rozměru a libovolném průměru.Můžeme také přidat bambusy, staré cihly a jiný material, který ma navrtané libovolné otvory a do těch, at už jsou přírodní nebo ne, se hmyz sam nastěhuje. Hmyzí hotel, jež svou neobvyklou vizáží zdobí naši zahradu byl nejpopularnějším stanovištěm během naší tvůrčí dílny snad I proto,že už během naší práce se do něj začal stěhovat hmyz. Děti našly mravenečky, brouky, včelicky a jiný hmyz a samy je do předvrtaných okýnek-direk-do hmyzího domečku zastrkovali a tím vítali první hosty v hmyzím hotelu.
Z polínek dřeva a kulatých koleček nařezaných z kmenů stromů děti vyráběly hříbky. Červené muchomůrky, ktere děti samy barvily a za pomocí tatinků a dědečků instalovali do země atraktivně ozdobily celou zahradu a oživily tak již podzimni blátivé přírodní prostředí.
Z jiných kulatých koleček nařezaných z polínek děti vyrobily zvířátka zdrátovaná k sobě a tato zvířátka ted zdobí plot naší zahrady.
Zapojili jsme se do program ekoškolka a díky tomu jsme se zaměřili mimo jiné na změny v našem jídelníčku. Snažíme se vyměnit dosavadní jídlo za bio produkty, podporujeme místni farmáře. Celkově se s dětmi se snažíme zdravěji jíst, upravujeme jidelníček na slazení medem a eliminováni cukru.
Dale nakličujeme fazole Mungo, je to v podstatě pokus při kterém se děti mnoho učí a za dva dny se může konzumovat. Naše děti klíčky milují a každý den Mungu přibýva více fanoušků.
Klíčky munga (Phaseolus mungo) jsou v Asii oblíbené již 5000 let – a v poslední době se začínají využívat i u nás. Výhonky obsahují hodně vitamínu C, dále vitamíny A, B a E, draslík, vápník, fosfor, železo a hořčík, a celých 20% bílkovin, což je poměr srovnatelný s masem.
Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zdravi/recepty-pro-chut-i-vitalitu-naklicene-mungo-psenice-a-pohanka/
CHCEME MÍT NAŠI ŠKOLIČKU VESELOU A ZDRAVOU !
Autor: Pavlina Parks