Ježíšku, letos bez odpadu!
Pro většinu z nás jsou Vánoce spojeny kromě jiných rituálů samozřejmě s vánočními dárky, kterými obdarováváme své blízké. Přitom zároveň tušíme, že přepych a plýtvání „není zadarmo", ale že tyto dárky nemusí nutně znamenat drancování přírody ani naší peněženky.
Pokud už dárky dáváme a chceme dávat, máme řadu možností, jak pořídit takové, které znamenají menší zátěž pro životní prostředí, případně které mohou pomoci a udělat radost i jiným. Je to však i otázka rodinných zvyklostí a ochoty je měnit. Přinášíme vám několik tipů na Vánoce šetrnější, jak k přírodě, tak k vám samotným a mnohdy i k vaší peněžence.
Nemateriální dárky
Darujte ostatním svůj čas, pozornost či práci (např. v podobě poukazu na hlídání dětí nebo budoucí libovolné výpomoci). Můžete věnovat dárkový certifikát, který potvrzuje, že obdarováváte bližní částí lesa (např. v Bílých Karpatech viz www.zachranles.cz) nebo mokřadní loukou na Vysočině. Je-li pro vás kus lesa nebo louky příliš abstraktní, můžete svým blízkým darovat konkrétní jeden strom. Milovníci zvířat jistě uvítají možnost adptovat si břehuli. Je zajímavé darovat členství v nějaké nevládní organizaci, samozřejmě ne nutně ekologické (např. Hnutí Brontosaurus spojuje smysluplnou práci pro přírodu a památky s tvořivými programy pro mladé). Můžeme také uvažovat o podpoře nějakého ústavu sociální péče, střediska pro uprchlíky či dokonce o pomoci dětem v zahraničí formou Adopce na dálku. Skvělý je i projekt Člověka v Tísni skutecnydarek.cz. Jeho prostřednictvím můžete chudým lidem v Africe věnovat např. koz, šicí stroj či kanystry na vodu.
Pěkné je dávat dárky, které jsou na první pohled nemateriální, i když samozřejmě jejich výroba již zátěž pro životní prostředí znamená: potěšíme své blízké předplatným environmentálního časopisu, například Veroniky či Sedmé generace, ale i periodik a knih mimo oblast životního prostředí. Tyto typy dárků udělají radost nejen obdarovaným, ale vyjádří zájem a účast na činnosti vydávajících organizací, často neziskových. Věnovat lze desítky typů permanentek, vstupenek či poukázek: do divadla, na koncert, do kina, na bazén, pro jízdy na koni, pro putování za vínem, masáže, výlet po Baťově kanálu či jiných řekách. Předplatit je možné blízkým také nákupy v prodejnách zdravé výživy či nákup Fair Trade zboží. Darováním některých ze slevových karet na vlak podpoříte přírodě šetrnější cestování.
Vlastnoruční dárky
Vlastnoručně vyráběné dárky dávají skoro všechny malé děti, ale jen velmi málo dospělých. Přitom tyto výrobky mají velkou přidanou hodnotu právě proto, že je nedělal nikdo jiný než vy! Rukodělná výroba sice vyžaduje vklad ve formě práce a času, který se mnohdy z ekonomického hlediska „nevyplatí", její hodnotou je však radost z výroby a porozumění procesu, který se ve výrobě skrývá. Nepravidelnosti, kterými se taková věc liší od strojové výroby, se pak stávají její „duší" - zdrojem porozumění pro toho, kdo ji dostane jako dar. Navíc tyto dárky mohou mít malou ekologickou stopu - když jsou vyrobeny z místních surovin či znovu použitých výrobků. Inspirací mohou být doma nasušené bylinky, jablka či houby, podarovat můžete domácí marmeládou, batikovaným tričkem, upletenou šálou, květinou vypěstovanou v květináči.
Pro méně rukodělně zdatné může být motivací složení básně či písně, popř. jednoduché ruční úkony, jako je výroba originálních obalů na dárky z těch loňských či ušití plátěných pytlíků na dárky s vánočními motivy, které vydrží řadu let; ostatně děda Mráz, Weihnachtsmann, Santa Claus i Mikuláš nosí dárky v pytli!
Dárky s dalším efektem
Materiální dárky, které koupíme, mohou samy přinést další přidanou environmentální či sociální hodnotu. Sem patří nákup a následný dar předmětu z umělecké benefiční aukce, jejíž výtěžek jde na „bohulibou věc" .
Darovat lze také stromky, a to nejen lesní, ale i ovocné, nejlépe regionálních odrůd - v budoucnu bude sad oživením nejen venkovské krajiny. Věnovat můžeme dřevěný kompostér, ptačí či netopýří budku, krmítko pro ptáky.
Pro firemní prezentaci je možné pořídit přáníčka nebo PF, popř. dárky z chráněných dílen, ústavů, zemí třetího světa, z uprchlických táborů; vzpomínka letí nejen obdarovaným, ale zároveň těm, kteří jsou na rukodělné tvorbě závislí, a to ne finančně, spíše tím, že mohou pro někoho tvořit. Veronica si tak nechává každoročně ušít bavlněné tašky v chráněné dílně - cena je podobná jako u bezejmenných tašek ze zahraničí, radost oné dílny je ale nesrovnatelná.
Certifikované šetrnější dárky
Nejen na Vánoce se můžeme obdarovávat dárky, které mají k životnímu prostředí šetrnější složku nebo sociální rozměr. Nakupujeme místní produkty či výrobky z blízka a z místních surovin, biopotraviny, výrobky se značkou ekologicky šetrný výrobek, výrobky ze dřeva, které nesou certifikát FSC pro šetrné lesnictví, oblečení z biobavlny, potraviny a rukodělné výrobky se značkou Fair Trade. Nákupem těchto výrobků propagujeme šetrnost a povzbuzujeme firmy, aby výrobky s deklarovanou šetrností produkovaly. Pozor u některých výrobků se značkou: je zbytečné kupovat argentinské biovíno, když můžeme koupit i víno z Moravy.
Rukodělné místní výrobky lze zakoupit na různých mikulášských a vánočních trzích, jen musíme odlišit trhy s tradičními výrobky od trhů s cetkami. Pro orientaci existují ochranné známky regionálních produktů - v Bílých Karpatech je to např. známka Tradice Bílých Karpat, podobné značení mají i na Šumavě, v Krkonoších, v Moravském krasu, v Beskydech, na Vysočině, v Orlických horách, v regionu Moravské Kravařsko či v okolí Jablunkova (více na www.domaci-vyrobky.cz).
Do této kategorie patří i nákup vánoční jedličky v květináči. Jejím nákupem nejen ušetříme jeden stromek před zničením, ale naopak po vánočním veselení počká stromek na své vysazení do lesa.
Ostatní
I mezi dárky, které nejsou ani místní ani nijak certifikované, si lze vybrat. Je nutné přemýšlet, aby přírodě škodily co nejméně. Pro děti kupujeme dřevěné hračky vyrobené u nás, nikoliv plastové, a už vůbec ne ty, co jsou vyrobeny z PVC. Kosmetika nemusí být testována na zvířatech, a pokud je z biosurovin, tím lépe.
Krásné dárky najdeme i v antikvariátech, second handech a na burzách: jedněm už dosloužily, ale u nás najdou své místo. Vy sami můžete do burz, second handů, charitě či útulkům pro zvířata věnovat nevhodné dárky a věci, které jste již chtěli vyhodit. Možností je spousta, ale stejně platí, že dárkem s nejmenší ekologickou stopou je NIC.
Stáhněte si veroničí vánoční knížečku Ježíšku, letos bez odpadu ve formátu pdf