Klimatická soutěž CO2 liga zná své vítěze
Více než 250 školáků Zlínského kraje se po celý školní rok dozvídalo, jak se připravit na přicházející změnu klimatu.
Soutěž CO2 liga, kterou pro ně připravil Ekologický institut Veronica, je seznamovala s očekávanými dopady klimatické změny v ČR na bydlení, stravování, zásobování vodou a dopravu. Včera byla snaha a práce soutěžících završena a na závěrečné konferenci se dozvěděli, kdo v soutěži zvítězil.
CO2 liga probíhala téměř po celý školní rok a přihlásilo se do ní 23 soutěžních družstev. Poutavou a neotřelou formou, prostřednictvím soutěžních úkolů a díky „učení prožitkem“ se soutěžící dozvěděli, že naši krajinu i společnost čekají vlivem měnícího se klimatu změny, jaké asi budou a jak se na ně mohou připravit.
Studenti na vlastní kůži prožili, jaké by to bylo, kdyby v jejich obci chyběla voda tak, jako je tomu dnes třeba v Barceloně a museli bychom vodou šetřit. Zjistili, že lze vyjít i s menším množstvím energie při bydlení než jsme zvyklí. Vyzkoušeli si, zda se obejdeme bez potravin přivezených z druhého konce světa a hledali místní alternativy, které pak ostatním představili při Svačinovém dni. V úkolu týkajícím se dopravy měřili, jaký objem CO2 vyprodukují a počítali, kolik stromů by mohli vysázet na místě parkovišť. Výsledky svého bádání představovali spolužákům a spoluobčanům formou nástěnek, zpráv či jiných akcí. Zkoumali ve škole i doma, některé aktivity byly zaměřeny i na dění v obci.
Celoroční náročná práce, která při realizaci soutěžních kroků zahrnovala i desítky hodin volného času soutěžících, byla včera oceněna při závěrečné konferenci. Hodnotitelé spočítali dosažené body a vyhlásili vítěze.
Na první příčce se umístila ZŠ Luhačovice v kategorii základních škol a nižších stupňů gymnázií a Střední škola zemědělská a přírodovědná z Rožnova pod Radhoštěm v kategorii škol středních. Druhé příčky vítězů patřily Gymnáziu Rožnov p. R. a Střední průmyslové škole stavební z Valašského Meziříčí. Na třetím místě skončili studenti Gymnázia Jana Pivečky Slavičín a SOŠ Josefa Sousedíka ze Vsetína.
„Za nejzajímavější označovali soutěžící téma dopravy, kdy například zjistili, že rodiče členů týmu vyprodukují měsíčně při jízdě autem takový objem CO2, který se rovná objemu paneláku. Bavilo je také sledovat, jak se ve školní jídelně plýtvá jídlem a kolik jídla jejich spolužáci vyhazují. Hodně a různorodě komentovali úkol, který byl zaměřen na minimalizaci spotřeby vody - v něm měli za úkol zkusit snížit svoji spotřebu vody na polovinu a zjistit, v jakém minimálním množství se mohou umýt“, shrnuje úspěšnost soutěžních úkolů organizátorka soutěže, Hana Machů.
„Úkoly byly hodně pestré, některé trochu vědecké, mnohé akční a zábavné, aby si tam to „své“ našel každý člen týmu. Naším cílem bylo, aby si studenti při jejich plnění uvědomili, že změna klimatu se dotkne každého z nás, i v České republice. Můžeme očekávat například větší vlny veder, sucha, více extrémních projevů počasí a nedostatek zásob podzemní vody. Když to víme, tak se na to můžeme připravit – a například již nyní sázet na náměstích stromy, které nám pak budou za 25 let dávat stín v parném a bezsrážkovém létě. Můžeme to vzít jako příležitost ke změně našeho chování vůči přírodě, krajině, rodině i společnosti“, dodává Machů.
Konání soutěže bylo podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
Více informací: hana.machu@veronica.cz, 739 569 264
Připojené soubory
- CO2liga zna viteze.doc (803.00 KB)