Příklady dobré praxe
V této rubrice rádi zveřejňujeme příspěvky z Vašich škol a organizací. Naším cílem je umožnit sdílení zkušeností, ověřených námětů a rad pro školní výuku i zájmové vzdělávání.
Hodina ekologie mimo školní lavice
Navštívili jsme Hostětín. A co jsme viděli? Úplně všechno, co princ Charles, když sem zavítal v roce 2010. A ještě něco navíc!
Prohlédli jsme si pasivní dům, mají to zde vychytané. Rekuperace, splachování WC dešťovou vodou, hliněné omítky, zateplení budovy slámou, dům se vytápí biomasou, nad obytnou částí je zelená střecha, na průčelí budovy najdete fasádní solární kolektor.
Vyrazíme také do terénu, mimo budovu. A uvidíme další zajímavosti.
První moštárna na výrobu biomoštu stojí hned vedle pasivního domu a mošt se zde vyrábí od roku 2000. Už utichla, ale mošt si můžete zakoupit - čistý jablečný, ochucený červenou řepou, rakytníkem, zázvorem, meruňkou, arónií, višní, ... Vyhlášené jsou také hostětínské sirupy, velký úspěch mívá například konopný sirup. Za domem mrkneme do roubené sušírny ovoce, kde se zrovna ovoce suší, i když sušírna je stará asi 200 let. A projdeme sadem starých ovocných odrůd. Kdouloně, mišpule, jadernička moravská, hruška krvavka, panenská jablíčka,... A už jsme u kořenové čistírny odpadních vod, která se jednoduše udržuje a nepotřebuje téměř žádnou energii. Přes políčka přijdeme k výtopně na biomasu, kde se topí štěpkou. Výtopna vytápí téměř celý Hostětín od roku 2000. Na zpáteční cestě se zastavíme u energeticky šetrného osvětlení obce, od roku 2006 se snížila spotřeba energie o čtvrtinu a omezilo se světelné znečištění oblohy.
A abychom nebyli zahlceni jen technikou, zavzpomínali jsme také na naše předky, kteří po staletí žili v souladu s přírodou. Jak žili, kde bydleli a čím se živili? Některá řemesla dnes už neznáme. Víte, co dělal miškař, jirchář, ručníkář, mykač nebo valchář? Nevíte? Tak navštivte Hostětín. Následovala praktická ukázka výroby ozdob a hraček z ovčí vlny. Věnovali jsme se filcování. A ozdůbky byly opravdu roztomilé.
Takové koláčky, jaké dostal princ Charles, jsme sice v Hostětíně nedostali, ale pochutnali jsme si na dobrém obědě z biopotravin. A že nám chutnalo, o tom svědčily prázdné talíře, které kluci odnášeli.
I když počasí mohlo být trošku lepší, my jsme si výuku mimo školní lavice užili! Kluci se tvářili celkem spokojeně. I já jsem byla spokojená, protože jsem přivezla do Hostětína velmi milé a snaživé posluchače, na které jsem byla docela pyšná!
Irena Pořízková
MESIT střední škola, o.p.s.
Ukliďme si!
Již několikátým rokem se zapojili žáci naší školy do akce "Ukliďme Česko" (nyní s jiným názvem). A tak jsme uklízeli!
Mám výborné hošíky! Nasbírali jsme plné pytle odpadků, tyto odpadky i dospělí lidé, často kritici těch mladých, poházeli kolem sebe!
Když jsme s blížili ke Slováckému divadlu, kouřili tam zaměstnanci asi jedné firmy, za plotem plno krabiček od cigaret! Tak jsme se s žáčky zastavili a nabídla jsem jim černý pytel, aby si to posbírali, co kolem sebe naházeli! Poděkovali, že se jako obejdou bez pytlíku! No, tak hezký příklad pro mladé, že!?
"Jak jsme si je vychovali, takové je máme!" To je moje heslo. Myslím, že platí na 100%.
Tak hezké jaro.
8. 4. 2017 je oficiální termín této akce. Tak zkuste něco posbírat, třeba kolem svého bydliště! Hned to bude kolem nás bude vypadat lépe.
Irena Pořízková
MESIT střední škola, o.p.s.
Krásná inspirace z krásné školní zahrady v Kunštátu
Zajímavá je především tím, že není budovaná z peněz EU, ale je dílem nadšení jednoho pana učitele, dětí školy, pana školníka a rodičů. Před několika lety zde byl zanedbaný pozemek - a nyní tato krása. Třeba tak povzbudíme ty, kdo stále ještě váhají.
MATEŘSKÁ ŠKOLA VIDČE ZÍSKALA MEZINÁRODNÍ TITUL EKOŠKOLA
Ve středu 15.6.2016 p. ředitelka Mateřské školky Vidče Hana Crhová se svým EKOTÝMEM / p. Kateřinou Cábovou, Petrou Vanduchovou/ a mistostarostkou Obce Vidče - Milenou Dudovou přebrala mezinárodní titul EKOŠKOLA ve Valdštejnském paláci Senátu Parlamentu České republiky a poté se vydali na společnou plavbu Prahou po Vltavě.
Více informací v příloze.
Připojené soubory
PŘÍRODNÍ ZAHRADA PŘI MŠ KLÍČEK - „ZAHRADA K ODEMKNUTÍ“
Přírodní zahrada při MŠ Klíček vznikla v roce 2014 za podpory dotace EU a zřizovatele – Města Uherský Brod. Ve stejném roce získala ocenění na krajské konferenci EVVO jako „Projekt roku 2014“ ve Zlínském kraji. Je vybavena zahradními prvky z přírodního materiálu, které podporují všestranný rozvoj dětí – balanční lávka a klády, průlezky, tunel se skluzavkou, blátiště s vodními kaskádami, hmatový chodník, pozorovací dlaždice, vyvýšené záhony, suchá bylinková zídka, dendrafon, pozorovací a okrasné jezírko, výukové budky pro pro ptáky a živočichy, ježkovníky, kamínkovitě, rukáv na pozorování větru, srážkoměr, hmyzí domečky, výukový altán, dřevěný domeček s pracovním ponkem, pískoviště s kamenným solitérem, sudy na zadržování dešťové vody, prostříhané tunely a domečky v keřích, kamenný amfiteátr s ohništěm, atd.
Celý článek v příloze.
Připojené soubory
- ANOTACE MŠ Klíček Zahrada k odemknutí....rtf (60.63 KB)
První Semínkovna ve Zlínském kraji bude v ZŠ Rokytnice ve Vsetíně
Asi každý ví, co je to veřejná knihovna. Vypůjčíte si knihu a po přečtení ji zase vrátíte. Semínkovna je založena na stejném principu, ale místo knihy si vypůjčíte semínka, výpůjční doba je, díky vegetační době, až dva roky.
Více informací v příloze.
Připojené soubory
- Semínkovna_článek.docx (71.03 KB)
MŠ Vidče získala titul Ekoškolka.
Uklízeli jsme Česko!
Prošli jsme se po břehu Moravy v Jarošově a v Mařaticích a také kolem schodů, které vedou k řadovkám na mařatických kopcích. U Moravy se klučíci rozdělili o svačiny s kačenkami. Byly opravdu hladové a šli za námi jako psíci.
Další skupinka žáků se zastavila na dětském hřišti na Hliníku a trošku tam uklidila nepořádek, také vytrhali trávu v záhonu dřevin.
A pak že dnešní mládež je nemožná?! Není, jen je třeba je trošku popostrčit! Jsou to šikovní klučíci, moji zlatí!
Irena Pořízková
MESIT střední škola, o.p.s.
HURÁ DO PŘÍRODY aneb ODEMYKÁME SVĚT KLÍČKEM K DOBRODRUŽSTVÍ!
Týden po velikonocích už tradičně děti z MŠ Klíček, Primátora Hájka z Uherského Brodu tráví v malebném koutě Maršova na Environmentálním středisku „ Stará škola“ DDM na ŠKOLE V PŘÍRODĚ. Pobyty na Maršově se pro naše děti stávají tradicí. I přesto, že se třetí ročník uskutečnil tak brzy zjara, sluníčko nás vítalo každý den. Byl to zase týden plný vycházek, sportování, experimentování, kamarádství, zážitků a dobrodružství. Odloučeni od svých rodičů, odpovědní samy za sebe, za své věci a bez slziček, děti zvládly celý pobyt skvěle.
A co se celý týden na škole v přírodě dělo? Najdete v příloze.
Připojené soubory
ZŠ Vsetín Sychrov: ZA ZLEPŠENÍ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
Žákům ze ZŠ Sychrov opravdu záleží na stavu životního prostředí, a proto vyhledávají všechny výzvy, nápady a inspirace, kterými by mohli upozornit veřejnost, že je třeba o naše životní prostředí pečovat. Zapojili se do výzvy v rámci celosvětového projektu Rallye Wavetrophy.http://www.mestovsetin.cz/vismo/dokumenty2.asp…
Více informací zde http://www.zsvsetinsychrov.cz/news/sychrov-za-zlepseni-zivotniho-prostredi/
Velikonoční strom