Zajímavé a zábavné lektorské programy přiblíží dětem přírodní, kulturní i historická témata.

Probíhají ve všech pracovištích Muzea, např. v areálu vsetínského zámku, zámeckého parku a otevřené expozice Příroda hrou ve věži.

Kontakt:

Kromě programů ze stálé nabídky nás letos čekají také tradiční podzimní a zimní témata. Můžete vybírat z programů přírodovědných i společenskovědních:

Den stromů (16. až 27. 10.) - vzhledem k velké poptávce v loňském roce opakujeme stejný program, který představuje tři konkrétní stromy z různých úhlů pohledu - lípu, jasan a javor. Seznamujeme s léčivými účinky, využitím dřeva, mytologií, nechybí ochutnávka, kreativní činnosti, hry.

Ptáci v zimě a Stromy v zimě (od 14. 11.) - programy prohlubují vztah dětí k prostředí, ve kterém žijí. Dozví se plno zajímavostí, otestují své znalosti, uvidí (a uslyší) ukázky a za příznivého počasí je možná procházka do zámeckého parku.

Vánoční programy (14. 11. až 15. 12.) - programy k vánoční výstavě, jejíž část s loutkami čertů, betlémem a postavami světců adventu si děti prohlédnou. Můžete si vybrat jeden z programů nebo jejich kombinaci: Čertovské Vánoce, Cesta k hvězdě Betlémské a Vánoční dílny.

Souhrnou nabídku našich programů, včetně detailních informací, najdete na webových stránkách:

http://www.muzeumvalassko.cz/objekty/zamek-lesna/programy-pro-skoly/

Na všechny programy je nutné se předem objednat a zamluvit si termín!

Kontaktujte nás prosím e-mailem: zamek.lesna@muzeumvalassko.cz

 

 

Připojené soubory

Ve školním roce 2019/20 můžete využít možnost navštívit s dětmi zámek Lešná a zúčastnit se lektorských programů. Máte možnost vybírat z široké nabídky pro mateřské, základní i střední školy.

V příloze naleznete brožuru všech lektorských programů muzea pro následující školní rok. Nabídku programů ze zámku Lešná Vám podrobněji uvádím níže.

Lektorské programy si můžete objednávat na:
tel.: 734 420 009
email: zamek.lesna@muzeumvalassko.cz

 

NENÍ HOUBA JAKO HOUBA

doporučeno 1. - 4. 10. 2019 jako součást výstavy Živých hub (plakát v příloze)

Chodíte rádi na houby? Chcete se o nich dozvědět spoustu pozoruhodností? Zajímá Vás, se kterými běžnými i vzácnými druhy se můžete setkat na louce či v lese v našem okolí? Přijďte na lektorský program s názvem Není houba jako houba.
Seznamte se s našimi známými i méně obvyklými druhy jedlých, nejedlých i jedovatých hub, jejich životním cyklem, stavbou těla a významem. To vše zábavnou formou doplněnou o řadu interaktivních prvků.

JÁ JSEM MALÝ MYSLIVEČEK

17.9.–27.9.2019

Hravý přírodovědný program pro žáky MŠ a ZŠ,který navazuje na probíhající výstavu Myslivost - minulost a současnost.

JAK ŠEL ČAS NA ZÁMKU

Prohlídka zámeckých pokojů přizpůsobená dětskému návštěvníkovi. Děti se seznámí nejen s historií a architektonickým vývojem zámku, ale i se životem šlechty, která zde žila. Děti budou v rámci lektorského programu vyplňovat pracovní list, ve kterém se naučí rozpoznávat architektonické prvky jednotlivých slohů a jejich charakteristické stavby.

S PRINCEZNOU V KOMNATÁCH

Kostýmovaná prohlídka zámeckých pokojů uzpůsobena dětskému návštěvníkovi. S dětmi se přesuneme do historie, kdy na zámku žili příslušníci šlechty a připomeneme si, co všechno bylo povinností zámeckých pánů a dam. Povíme si, jak bydleli, jak se oblékali a jak trávili volný čas. Na děti čeká spousta hravých úkolů a interaktivit, které děti vtáhnou do děje.

ZE STARÉ ŠKOLY

Lektorský program děti zavede do vyučování na přelomu 19. a 20. století, kdy usednou do starých školních lavic. Děti budou seznámeny se způsobem výuky, s dobovým písmem, vyučovacími pomůckami a tresty.

BÁJESLOVÍ VALAŠSKA

S nadpřirozenými bytostmi (nejen) z Valašska se děti mohou seznámit v lektorském programu věnovaném pohádkám. Děti budou do programu zapojeny spoustou interaktivit, poznávaček a pracovním listem.

POHÁDKOVÝ ZÁMEK

  1. 5. - 5. 6. 2020

Hraná pohádka v historických zámeckých pokojích k příležitosti Mezinárodního dne dětí.

MASOPUSTNÍ VESELÍ

  1. 2. - 25. 2. 2020

Připomeneme si nejveselejší období v roce, ke kterému se váže spousta pověr a rituálů, souvisejících se zimou a postupně přicházejícím jarem. K masopustu neodmyslitelně patří obchůzky maskovaných postav, při nichž maškary obcházejí za doprovodu hudby dům od domu a veselí se. Děti si vyrobí a vyzdobí masku a ochutnají smažené koblihy.

PENÍZE A ČLOVĚK

  1. 4. - 14. 6. 2020

peníze, historie, výroba, symbolika, využití ve společnosti

K výstavě Mince a platidla je pro žáky vytvořen lektorský program Peníze a člověk. Zde se zaměříme především na to, co peníze znamenají v naší dnešní společnosti i jaký byl vztah k penězům v minulosti. K vidění bude mnoho sběratelsky zajímavých mincí i platidel, se kterými se jen běžně nesetkáme. Během programu si žáci budou vyplňovat pracovní list.

VÁNOCE NA ZÁMKU

  1. 12. - 20. 12. 2019

Lektorský program věnovaný nejdůležitějšímu svátku roku - Vánocům. Dětem představíme, jak se dříve slavily Vánoce, které zvyky se dříve dodržovaly a na které jsme již zapomněli.

VÁNOČNÍ DÍLNY

  1. 12. - 20. 12. 2019

Náplní lektorského programu je tvořivá dílna. Děti si vyrobí předměty související s vánočními zvyky a tradicemi.

TRADIČNÍ VELIKONOCE

  1. 3. - 9. 4. 2020

Velikonoce patří k tradičním svátkům roku, které spojují křesťanskou tradici s oslavou jara. Program přiblíží význam a průběh Velikonoc, děti se dozví např. co je to postní období, kdy se chodilo s řehtačkami a jaké další zvyky se dodržovaly.

VELIKONOČNÍ DÍLNY

  1. 23. - 9. 4. 2020

Řemeslná dílna, která připomíná velikonoční zvyky a tradice na Valašsku. Děti si vyrobí tradiční předměty související s Velikonocemi.

NEBOJTE SE NETOPÝRŮ

Žáci se seznámí se skupinou jediných létajících savců, s jejich zajímavým způsobem života, mimořádnými smysly i zvukovými projevy. Nebude chybět ani hra o echolokaci.

ZVÍŘATA NAŠICH LESŮ

Když vstoupíte do lesa, ozve se pronikavý hlas ptáka, který varuje ostatní zvířata před nebezpečím. Víte, o kterého se jedná? Jak přečká zimu plch a se kterými šelmami se můžete setkat v našich lesích? V přednášce se se dozvíte nejen odpovědi na tyto otázky, ale i další zajímavosti ze života ptáků a savců.

ŽIVOT STROMU

Kolik času uplyne, než ze semínka vyroste statný smrk? Poznáte stromy podle listů, kůry nebo plodů? Kteří živočichové je využívají jako svůj domov? Jaký je průměr kmene třistaleté jedle? Přijďte a uvidíte!

PO STEZKÁCH ZÁMECKÝCH ZAHRADNÍKŮ

Jaká tajemství ukrývá zámecký park v Lešné? K čemu slouží park dnes? Povíme si o proměnách parku v průběhu historie, představíme si domácí i cizokrajné druhy dřevin a bylin pod nimi rostoucích.

BYLINKY TROCHU JINAK

Jaká je historie bylinkářství na Valašsku? Která rostlina zabrání otoku, když vás štípne jedovatý hmyz a jak si nesplést borůvky s plody rulíku zlomocného? Kromě řady užitečných informací, které se žáci dozví, si vyrobí i vlastní mýdlo.

PO STOPÁCH VELKÝCH ŠELEM

Čím jsou šelmy charakteristické a které řadíme mezi velké? Jakým způsobem žijí nebo jak se chovat při setkání s medvědem? Kromě zajímavých informací si žáci odnesou i vlastnoručně vyrobený sádrový odlitek stopy.

PTAČÍ SVĚT

Co umožňuje ptákům létat a které smysly mají dokonalejší než člověk? Proč některé druhy na zimu odlétají a jiné zůstávají? Kdo si staví nejzajímavější hnízdo a kterého ptáka poznáte podle zpěvu?

SVATOJÁNSKÉ ČAROVÁNÍ

16.6.–26.6. 2020

Pálení svatojánských ohňů je tradičním zvykem noci v předvečer svátku sv. Jana Křtitele z 23. na 24. června. V minulosti se věřilo, že v tuto magickou noc se otevírají skály s poklady a rostou magické byliny.

TAJEMSTVÍ ŘEKY BEČVY

Na řeku Bečvu pohlédneme z hlediska historického i současného významu pro krajinu a seznámíme se všemi živočišnými skupinami, které v jejich vodách žijí.

KÁMEN V PRAVĚKU

Víte, jak si pravěký člověk zabezpečoval svůj denní chléb? Kolik času a šikovnosti je potřeba k výrobě kamenných nástrojů, díky kterým člověk úspěšně sváděl svůj boj s přírodou a později i s nepřáteli vlastního druhu? Také si vyzkoušíte pravěký hlavolam z pazourkových čepelí, mletí obilí a pokusíte se vyvrtat díru do kamenného nástroje.

MUZEJNÍ ŠKOLA ARCHEOLOGIE

Seznámíte se s archeologií a jejími základními vědeckými postupy. Poznáte nejdůležitější místa a nálezy z dějin Valašska, vyzkoušíte si detektor kovů a zachráníte důležitý archeologický nález.

Připojené soubory