Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny.

Každodenní život pěstitele i globální problémy, s nimiž se musí potýkat, aniž by na jejich vznik měl nějaký vliv, přiblížil více než stovce žáků a studentů vsetínských fairtradových škol Bladimir Pacheco Quinto z kmene Arhuaco, majitel rodinné farmy v kolumbijském pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Zázemí pro besedu poskytla Střední škola KOSTKA, pozvání přijaly i ZŠ z Rožnova a Valašských Klobouk. Odpolední besedu pro veřejnost i s voňavou fairtradovou kávou připravila Líska ve spolupráci s Masarykovou veřejnou knihovnou. Více než tři hodiny aktivně besedovalo na 40 účastníků a otázky nebraly konce!

 

Vsetín jako jedno ze 14 českých fairtradových měst podporuje Fairtrade dlouhodobě a má na svém území hned čtyři Fairtradové školy – ZŠ Rokytnice, ZŠ Sychrov, ZŠ Ohrada a SŠ Kostka!

https://fairtrade.cz/zapojte-se/fairtradova-mesta/

„Díky příběhům pěstitelů z Kolumbie můžeme nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se s nimi nepřímo spojuje každé ráno. Náš šálek kávy může mít různé dopady na životy pěstitelů. Ti po dlouhá desetiletí čelí cenové krizi a v posledních letech také zesilujícím dopadům klimatické změny,“ vysvětluje Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

 

Významnou pomocí pro pěstitele kávy, kakaa a dalších fairtradových produktů je zapojení do družstevního systému Fairtrade, což zvolil i Bladimir Pacheco. Východisko z tíživé situace s pěstováním kávy nakonec i s pomocí družstva našel v rozšířeném zaměření: „Před přibližně sedmi až osmi lety jsem vstoupil do kávového družstva ASOSEYNEKUN. V rámci družstva jsme hledali nějakou vizi, alternativní produkt, a objevili jsme cukrovou třtinu. A protože se tu sdružují naše vlastní rodiny, hledali jsme také způsob, jak zlepšit životní prostředí, systém života i ekonomii. Chceme, aby naše děti mohly šťastně růst a studovat,” svěřil se nám Bladimir, otec tří dětí, které studují a starají se o rodinné hospodářství.

Jeho touhu doplňuje i heslo zvěčněné na pamětní desce k založení družstevní školy, postavené z fairtradového příspěvku: “Ušlechtilé úmysly, jednota a vytrvalost - to jsou základy k překonání obtíží. Káva a přátelství spoluvytvářejí lepší svět.” FAIRTRADE je malá známka, ale dělá velké věci!

Připojené soubory